Rola diety w procesie starzenia skóry

Każdy z nas chce cieszyć się zdrową i młodą skórą tak długo jak tylko jest to możliwe.
Jesteśmy społeczeństwem zdecydowanie świadomym tego,  jak wielką rolę w procesie starzenia skóry i zachowania ogólnego dobrostanu organizmu odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Każdego dnia stawiamy czoła podejmowanym decyzjom dotyczącym pożywienia, które trafia na nasze talerze.
Skóra jest największym organem stanowiącym barierę oddzielającą i jednocześnie chroniącą nasze ciało przed środowiskiem zewnętrznym. Bierze udział w licznych reakcjach zachodzących w naszym organizmie i pełni w nim ogrom funkcji.

Skóra starzeje się przez całe życie. Fakt pojawienia się pierwszych zmarszczek dla wielu z nas, a zwłaszcza kobietom niejednokrotnie spędza sen z oczu. Przeznaczamy spore fundusze na kosmetyki, zabiegi i suplementy mające za zadanie opóźnić proces starzenia. Musimy jednak pamiętać, jak ważną rolę odgrywa przyjmowane pożywienie.  Jedzenie dostarcza niezbędnych substancji organizmowi. Wywiera również bezpośredni wpływ na stan, w którym znajduje się skóra. Słowa „ jesteś tym co jesz”, najlepiej odzwierciedlają to jaką rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta na cały nasz organizm, a że skóra stanowi zewnętrzną powłokę naszego ciała, to wszystko co jemy i w jaki sposób to robimy uwidacznia się również na niej.

Rodzaj diety i nawyki żywieniowe mają bezpośredni związek ze stanem skóry.  Mogą działać naprawczo na przebiegające stany zapalne jak i wpływać na uszkodzenie, czy stany chorobowe skóry. Zachowanie odpowiedniej i zróżnicowanej diety może zatem działać prewencyjnie w chorobach układu krążenia czy powstawaniu nowotworach, odgrywa również ważną rolę w zachowaniu odpowiedniej kondycji organizmu i wyglądu skóry.
W ostatnich latach przeprowadzono sporo badań klinicznych potwierdzających związek odżywiania ze zdrowiem organizmu oraz fakt, iż nawyki żywieniowe mają wpływ na zdrowie i proces starzenia skóry. Dietę uznano za jeden z potencjalnych, środowiskowych czynników ryzyka przedwczesnego starzenia się skóry.

Niezwykle ważna dla regeneracji komórek naszej skóry jest odpowiednia podaż białka, węglowodanów, tłuszczów oraz tlenu. 

Po pierwsze woda!

Woda jest podstawowym i absolutnie niezbędnym składnikiem pozwalającym utrzymać równowagę organizmu. Zawarta w naszych komórkach pełni głównie funkcję odżywczą, transportującą, termoregulacyjną, jest idealnym rozpuszczalnikiem oraz pozwala utrzymać rwnowagę organizmu. Brak wody powoduje odwodnienie tkanek i prowadzi do zaburzenia homeostazy.

Ile wody powinno się wypić każdego dnia?
Badania pokazują, że najlepiej wypijać ok 2l dziennie, taka ilość płynu pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne skóry, sprzyja powierzchownemu oraz głębokiemu jej nawilżeniu.

Pierwiastki śladowe (żelazo, jod. cynk, miedź itp.) oraz witaminy

Pierwiastki śladowe (żelazo, jod. cynk, miedź itp.) oraz witaminy są ściśle związane z odpornością skóry oraz z jej procesami zapalnymi. Pomagają uelastycznić skórę, zmniejszyć drobne zmarszczki, a także przyspieszyć proces gojenia ran.
Brak witamin wpływa na stan skóry i może prowadzić do jej zaburzeń. Witaminy w większości pobierane są z pożywienia, dlatego ich zawartość w spożywanej diecie jest bardzo istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witamina C!


Witamina C (kwas L-askorbinowy) jest rozpuszczalna w wodzie, uczestniczy w wielu procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Niestety nie potrafimy sami syntetyzować witaminy C, dlatego też istotnym jest przyjmowanie jej z zewnątrz. Produkty bogate w witaminę C to m.in. owoce cytrusowe, czarna i czerwona porzeczka, dzika róża, truskawki, natka pietruszki, brokuły, papryczka chili. Kwas askorbinowy odgrywa ważną rolę w procesie metabolicznym skóry, stymuluje syntezę kolagenu, zwiększa gęstość i uelastycznia skórę właściwą, spłyca drobne zmarszczki.

Witamina E!

Ten najważniejszy i jednocześnie najsilniejszy antyutleniacz skutecznie hamujący aktywność wolnych rodników chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnem oraz przedwczesnym starzeniem. Witamina E zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego też bardzo istotne jest aby produkty bogate w tę witaminę zawsze spożywać z niewielką ilością tłuszczów.
Witamina E zdecydowanie łatwiej przyswajana jest przez organizm w formie naturalnej niż syntetycznej. Znajdziemy ją w wielu popularnych produktach spożywczych tj. nasionach, orzechach ziemnych i laskowych, olejach roślinnych, pomidorach, sałacie, szpinaku, botwinie czy suszonych morelach.

Karotenoidy!

To pochodne witaminy A pochodzenia roślinnego. Działają antyoksydacyjnie i fotoprotekcyjnie opóźniając proces starzenia. Karotenoidy znajdziemy we wszystkich owocach i warzywach będących w kolorze żółtym i czerwonym oraz ciemnozielonych warzywach liściastych, m.in. marchew, dynia, szpinak, pietruszka, bataty, arbuz, morele, mango, pomidory, papryka, brokuły. Znajdziemy je również w glonach, drożdżach, łososiu czy krewetkach.

Witamina D!

Ta witamina syntetyzowana jest aż w 90% przez naszą skórę, poprzez bezpośredni kontakt z naturalnym promieniowaniem słonecznym. Działa hamująco na syntezę wolnych rodników, uelastycznia, odżywia i wygładza skórę.

Witaminy z grupy B!


Witamina B8 jest niezbędna w procesie metabolizmu kwasów tłuszczowych, jej niedobór skutkuje występowaniem niekorzystnych zmian na naszej skórze. Produkty bogate właśnie
w tę witaminę to płatki owsiane, otręby, orzechy włoskie, soczewica, soja, kalafior. Natomiast odpowiedni poziom witaminy B5 w organizmie pozwala  złagodzić podrażnienia, sprawia że skóra jest napięta, a jej komórki zregenerowane. Witaminę B5 znajdziemy w jajach, fasoli, wątróbce czy szpinaku.

Białka!

Białka stanowią ważny element naszej diety. Pełnią podstawowe funkcje budulcowe, naprawcze i energetyczne w organizmie. Odpowiednie spożywanie białek zapewni prawidłową odnowę tkanek. Cykl odnowy skóry trwa 28 dni, niedobór bądź nadmiar spożywanych białek może zaburzyć ten proces. Co więcej, nadmierne spożywanie białka obciąża nerki oraz zwiększa ryzyko osteoporozy.

Tłuszcze!

Zbyt mała podaż kwasów tłuszczowych w diecie ma swoje negatywne skutki w postaci zwiększonej transepidermalnej ucieczki wody, która objawia się przesuszeniem naskórka.
Tu z pomocą może przyjść olej z wiesiołka zawierający kwas gamma-linolenowy.  Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wzmacniają barierę ochronną skóry człowieka, zapobiegają i pomagają w leczeniu jej stanów zapalnych.

Co jeszcze powinno znaleźć się w naszej diecie, żeby nasza skóry wyglądała młodo i zdrowo? Na pewno na talerzu powinny znajdować się produkty bogate w selen tj. ryby morskie, orzechy, czosnek czy produkty zbożowe. Selen również bierze udział w procesach przeciwstarzeniowych. Kolejnym pierwiastkiem jest żelazo, które wpływa na odpowiednie dotlenienie skóry. Żelazo znajdziemy w wątróbce, szpinaku, fasoli, grochu czy natce pietruszki.

Ważne jest również to, aby ograniczyć dzienne ilości wypijanej kawy, ponieważ podobnie jak sól czy alkohol zatrzymuje ona wodę w organizmie. Dodatkowo należy mocno ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować z cukru, soli, złych tłuszczów, fast foodów i palenia papierosów.

Sport to zdrowie!

Jak znany nam slogan mówi, sport to zdrowie, a zdrowy organizm natomiast wolniej się starzeje. Także należy pamiętać o zachowaniu jakiejkolwiek codziennej formy aktywności.
Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Najważniejsze jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku we wszystkim co robimy. Nasza dieta powinna być zbilansowana, różnorodna, bogata w kolorowe warzywa i owoce, nasiona i produkty zbożowe. Musimy ograniczać używki i pamiętać o codziennej dawce sportu. Odpowiednia pielęgnacja domowa i gabinetowa dopełni to wszystko i na długo zachowamy zdrowy i młody wygląd.