Retinol- cała prawda o pogromcy zmarszczek.

Retinol to nic innego jak witamina A.
Jest ona składnikiem wielu preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych stosowanych na skórę.
Chyba każdemu nazwa “retinol” obiła się o uszy. Naukowcy, dermatolodzy, kosmetolodzy  i producenci kosmetyków jednogłośnie okrzyknęli ją pogromcom zmarszczek.

Dlatego też retinol oraz retinoidy są uważane za jedne z najlepszych i najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia się skóry. Ma zastosowanie również w kuracjach przeciwtrądzikowych oraz rozjaśniających przebarwienia.

Poniżej postaram Ci się wytłumaczyć dlaczego w twojej codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki właśnie z tą substancją!

Witamina A

Termin witamina A odnosi się do kilku substancji odznaczających się podobną aktywnością.

Największą aktywność biologiczną wykazuje all-trans-retinol (najczęściej stosowany w postacie retinyl palmitate oraz retinyl acetate).

W wyniku utleniania retinolu powstaje retinal, a następnie kwas retinowy.
Dla lepszego zrozumienia tematu – retinoidy są przepisywane z zalecenia dermatologa na receptę. Ich substancją czynną jest kwas retinowy. W przypadku retinolu, który dostępny jest w różnych stężeniach w produktach kosmetycznych dostępnych bez recepty, musi on przejść proces przemiany (utleniania) w naszej skórze, żeby przekształcił się w kwas retinowy. W  obu przypadkach znaczącą rolę odgrywa kwas retinowy, natomiast w przypadku retinolu będziemy trochę dłużej czekać na efekty.
Nie oznacza to jednak, że jest mniej skuteczny od preparatów dostępnych na receptę, dodatkową zaletą jest fakt występowania zdecydowanie mniejszego podrażnienia skóry.

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Retinol zawarty w kosmetykach przeciwstarzeniowych wykazuje następujące działanie:

  • uelastycznia i  wygładza skórę,
  • redukuje drobne zmarszczki,
  • pobudza aktywność oraz zwiększa liczbę fibroblastów i włókien kolagenowych,
  • zmniejsza przebarwienia.

 

A co ze skutkami ubocznymi?

Pierwszym efektem ubocznym, który możemy zauważyć stosując preparaty z retinolem jest delikatne złuszczanie naskórka.
Może wystąpić również zaczerwienienie, pieczenie, przesuszenie i delikatne podrażnienie skóry.

Dlatego tak istotna jest procedura aplikowania retinolu. Musimy naszą skórę przygotować do tej substancji zaczynając od niższych stężeń, a nie bombardować ją od razu wysokim stężeniem retinolu.

Procedura powinna wyglądać następująco:

  • 2x w tygodniu tylko na noc przez okres 2 tygodni
  • następnie co drugi dzień przez kolejne 2 tygodnie
  • trzecim etapem jest regularna aplikacja każdego wieczoru.

Dodatkowo retinoidy jak i kremy z retinolem nie są zalecane, a nawet przeciwwskazane do stosowania u kobiet w ciąży. Badania wykazały, że doustne stosowanie witaminy A ma zły wpływ na rozwój płodu, w prawdzie kremy nie wykazują takich skutków ubocznych, ale lepiej dmuchać na zimne 😉 Także produkty z retinolem są przeznaczone dla wszystkich poza okresem stanu błogosławionego i laktacji u kobiet.

Jak i z czym najlepiej łączyć retinol?

Kosmetyki z retinolem zawsze łączymy z kremami z filtrem przeciwsłonecznym (minimum 30SPF, a najlepiej 50SPF).
Pamiętajcie, że zalecamy stosowanie filtrów przeciwsłonecznych cały rok nie tylko podczas kuracji retinolem i w okresie letnim!

Retinol najczęściej łączymy naszym klientom z produktami zawierającymi witaminę C.
Na dzień stosujemy witaminę C, nie zapominamy o fotoprotekcji, a na noc kuracja z retinolem. Jest to idealny zestaw przeciwstarzeniowy dający widoczne i długotrwałe efekty.

Bukachiol

Przebadana klinicznie alternatywa dla retinolu. Jest to naturalny, pochodzenia roślinnego składnik zapewniający doskonałe rezultaty w stymulacji włókien kolagenowych oraz w niwelowaniu oznak starzenia się skóry. Wykazuje zatem działanie podobne do retinolu i z łatwością możemy go stosować alternatywnie. Świetnie sprawdzi się u osób nie mogących stosować tradycyjnej formy – kobiety w ciąży czy osoby ze skórą wrażliwą, ponieważ nie wykazuje skutków ubocznych, typowych dla retinolu.

Podsumowując…

Retinol jest bardzo dobrą substancją działającą przeciwstarzeniowo oraz rozjaśniająco. Możemy go znaleźć w kremach, serum czy olejkach. Najczęściej łączymy go z kuracją z witaminą C i zawsze z fotoprotekcją. Zaczynamy od niskich stężeń retinolu stopniowo przyzwyczajając naszą skórę do jego działania, następnie zwiększamy stężenie. Kosmetyki z retinolem stosujemy na noc pamiętając o procedurze. Dla skór wrażliwych i kobiet w ciąży rewelacyjnie sprawdzą się produkty z bukachilem wykazujące niemalże identyczne działanie bez skutków ubocznych. 

Pamiętajmy, żeby produkty, które aplikujemy na naszą skórę były dobrej jakości od sprawdzonych firm.