Starzenie się skóry

Najistotniejszą metodą zapobiegania procesowi starzenia jest bez wątpliwości odpowiednia pielęgnacja zarówno domowa jak i gabinetowa skóry. Pielęgnacja ta powinna charakteryzować się przede wszystkim systematycznością. A to właśnie z regularnością mamy zazwyczaj największy problem.

Podstawowym elementem codziennej pielęgnacji każdego typu cery jest nawilżanie. Skóra potrzebuje produktów pielęgnacyjnych, których zadaniem jest zapobieganie transepidermalnej ucieczce wody oraz dostarczenie substancji wiążących wodę w naskórku. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry zarówno od zewnątrz za pomocą produktów pielęgnacyjnych, jak i od wewnątrz – dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu (2,5l wody niegazowanej /dzień).

Kolejnym istotnym czynnikiem jest stymulacja komórek skóry do zwiększonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, zarówno poprzez dostarczanie wszelkich substancji aktywnych w postaci m.in. witamin, fitoestrogenów, peptydów jak i złuszczanie martwych komórek naskórka przez mechaniczne czy chemiczne peelingi.

Wyróżnia się trzy typy starzenia skóry:

• wewnątrzpochodne, naturalne, związane z upływem lat i menopauzą,

• zewnątrzpochodne, będące efektem głównie szkodliwego promieniowania UV

Cechy typowe starzejącej się skóry to:
-pogłębiające się zmarszczki,
-ścieńczenie naskórka,
-spadek elastyczności, opadanie owalu twarzy,
-redukcja zawartości podściółki tłuszczowej,
-postępująca suchość skóry.
-poszarzały kolor i brak blasku,

Starzenie się organizmu to proces bardzo indywidualny. Starzenie się skóry rozpoczyna się już około 25.-30. r.ż. w sposób prawie niewidoczny.Pierwszą oznaką starzenia, jaką dostrzegamy na swojej skórze są zmarszczki.

Zmarszczki to następstwo degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi do spadku napięcia oraz stale powtarzających się ruchów mimicznych, co w konsekwencji daje widoczną na naszej skórze zmarszczkę.

Bardzo istotną rolę przyspieszającą proces starzenia skóry oraz odpowiedzialną za jej fotostarzenie jest promieniowanie UV.Pod wpływem słońca zwiększa się ilość wolnych rodników, a te z kolei prowadzą do degradacji białek skóry.

Typowe cechy skóry narażonej na fotostarzenie to m.in. suchość, szorstkość, zmniejszenie grubości naskórka, spadek elastyczności, degradacja włókien kolagenowych w skórze właściwej, elastoza oraz zmiany przednowotworowe. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie fotoprotekcji (SPF 50) oraz  przyjmowanie wraz z dietą przeciwutleniaczy.

Jakie substancje działają przesiwstarzeniowo?

 • witamina A- stosowna głównie w postaci retinolu, retinylu czy jego estrów.
  Retinol normalizuje  proces złuszczania naskórka oraz stymuluje włókna kolagenowe. Niestety retinol posiada również kilka wad, przede wszystkim jest niestabilny, wrażliwy na wpływ temperatury i światła słonecznego, a także wykazuje działanie drażniące i powoduje wzrost wrażliwości skóry na promieniowanie UV
 • Peptydy i czynniki wzrostu. Związki te aktywują komórki skóry do produkcji białek. Peptydy biomimetyczne to związki otrzymywane syntetycznie, dostarczane skórze właściwej stają się sygnałem do produkcji nowych cząsteczek kolagenu, niezbędnego do utrzymania optymalnej elastyczności i jędrności skóry. Natomiast czynniki wzrostu, pełnią funkcję przekaźników międzykomórkowych, uczestniczą w procesach podziału i wzrostu komórek, wytwarzania i dystrybucji kolagenu.
 • Z jakich zabiegów możemy korzystać, żeby opóźniać proces starzenia skóry?
  Nie ma jednej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach, gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej dysponują ogromną ilością zabiegów przeciwstarzeniowych. Każdy z nich ma zupełnie inny zakres działania. Do najpopularniejszych zabiegów możemy zaliczyć:

  -peelingi chemiczne

  -wypełniacze z kwasem hialuronowym

  -mezoterapia igłowa

  -fala radiowa RF

  -zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń m.in. masażu próżniowego-endermologia, oxygeneo, maximus

  -laseroterapia, fotoodmładzanie

  -podstawowe zabiegi kosmetyczne

  -karboksyterapia

  Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i zdecydowanie nieuniknionym. Jednakże zaawansowane technologie kosmetyczne, medycyna estetyczna oraz innowacyjne kosmetyki skutecznie zmniejszają oznaki nieubłaganie upływającego czasu. Należy jednak pamiętać, że stan naszej skóry odzwierciedla stan naszego zdrowia, dlatego też podstawową pielęgnacją przeciwstarzeniową powinna być odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, sen oraz zminimalizowanie stresu.