Jakie mogą być konsekwencje noszenia maseczek ochronnych?

Pandemia wirusa COVID-19 zmusiła Nas do przeorganizowania swojego życia i dostosowania się do wielu wytycznych narzuconych przez rząd. Jednym z nich jest przymusowe zakrywanie ust i nosa maseczkami. Proces ten będzie zapewne nam towarzyszył przez najbliższych kilka miesięcy.

Niestety nie jest i nie będzie on obojętny dla naszej skóry.

Noszenie maseczek ochronnych przez wiele godzin może podrażniać skórę, co już odczuwa wielu  pracowników służb zdrowia, zaopatrzonych każdego dnia w maseczki, narzekają na odparzenia, podrażnienia, przesuszenie i zaczerwienienie skóry.

Skóra pod maseczką staje się wilgotna, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, te natomiast nasilają stany zapalne mogące być bezpośrednią przyczyną łojotokowego zapalenia skóry czy trądziku. Ponadto sam materiał, z którego wykonana jest maseczka może działać drażniąco na naszą skórę powodując kontaktowe zapalenie skóry, świąd, łuszczenie, nadmierne przesuszenie, bądź wywołać alergię czy pokrzywkę.

 

Jak zapobiegać podrażnieniom i ukoić już podrażnioną skórę?

Przewietrz skórę!

Należy jak najczęściej dać skórze „pooddychać”, tzn. jeżeli tylko to możliwe to ściągaj maseczkę, nie chodź w niej w miejscach, w których nie musisz jej używać. Skóra musi odpocząć, powinna  również odparować nagromadzona wilgotność.

 

Nawilżaj, natłuszczaj, regeneruj!

Używaj kremów, w których składzie znajdziesz silikony i ich pochodne (np. dimetikon, cyklometikon). Silikony stosowane są często w kremach do rąk, tworząc efekt tzw. „rękawiczek” ( przydadzą się do regeneracji skóry rąk po noszeniu rękawiczek jednorazowych). Owiane są złą sławą i bardzo często bezpodstawnymi zarzutami o „zapychaniu” skóry- pamiętajmy, że silikony nie wykazują działania komedogennego. Także bez obaw! Pomogą one stworzyć powłokę na skórze, działającą jak tarcza ochronna, która zapobiegnie powstawaniu otarć i podrażnień. Idealny produkt nie może być jednak zbyt ciężki i tłusty, żeby dodatkowo nie obciążał skóry. Dodatkowo regeneruj skórę, zadbaj o nią bardziej w tym okresie. Częściej aplikuj maseczki odżywcze i nawilżające. Peelingi ziarniste zastąp enzymatycznymi. 

Pij wodę!

Zawsze informuje swoich klientów, że odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno od zewnątrz  (pielęgnacja) jak i od wewnątrz jest kluczowym elementem w nawilżeniu skóry. Nie jesteśmy w stanie nawilżyć skóry jakimkolwiek produktem pielęgnacyjnym będąc odwodnionym od wewnątrz. Dlatego podczas przesuszenia i łuszczenia się skóry spowodowanym noszeniem maseczek, woda będzie odgrywać ważny element łagodzący. 

Hydrokortyzon pod opieką lekarza!

W przypadku, gdy skóra jest naprawdę zaczerwieniona, sucha i podrażniona z pomocą może przyjść 1% hydrokortyzon. Niskie stężenia będą odpowiednie do stosowania na skórę twarzy. Nigdy jednak nie stosuj kremu z hydrokortyzonem na receptę bez nadzoru lekarza dermatologa! Zdecydowana większość stosowana bez nadzoru wywoła niepożądane skutki uboczne.

A co w przypadku alergii na maseczki ochronne?

Alergia na maseczki to temat zyskujący na popularności w ostatnim czasie.
Maski zawierają substancje chemiczne, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Jakie mogą być objawy alergii?
Zdecydowana większość reakcji to wysypka skórna. Wyprysk kontaktowy skóry objawiający się zaczerwienieniem, złuszczaniem się, swędzeniem, a nawet pęcherzykami w miejscu kontaktu maseczki ze skórą. Wystąpić też może pokrzywka kontaktowa z czerwonymi swędzącymi guzkami.

Czy można mieć uczulenie na „domową” maseczkę ochronną?

Maski wielokrotnego użytku, będą zdecydowanie rzadziej wywoływać odczyn alergiczny.
Alergię wywołać natomiast mogą produkty, w których pierzemy maseczki. detergenty, płyny do zmiękczania tkanin, proszki itp. Alergia może również wystąpić na barwniki i chemikalia użyte w tkaninach oraz produkty służące do ich dezynfekcji.

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku?

Aby uniknąć reakcji alergicznych używaj bezzapachowych środków myjących przeznaczonych do skór wrażliwych. Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin. Pamiętaj aby dobrze wypłukać maseczkę, żeby skóra nie była narażona na podrażnienia spowodowane pozostałością środków myjących. Jeżeli używasz środki dezynfekujące, pamiętaj, że po ich aplikacji zawsze należy maseczkę wypłukać! (chyba, że środki dezynfekujące są w postaci sprayu z przeznaczeniem do odparowania).

 

 

Pocieszającym zdaniem na koniec niech będzie fakt, iż z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej ściągnięcia maseczek z naszych twarzy i powróceniu do „normalności”.