Jak stres wpływa na naszą skórę

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest stres i jaki ma on wpływ na nasz organizm?
Chyba każdy z nas doświadczył  jego skutków w postaci drżenia rąk, suchości w ustach, nadmiernego pocenia, czy przyspieszonego oddechu. Stres to nic innego jak  wzmożona, niekontrolowana reakcja organizmu na czynniki środowiskowe (stresory). W małych dawkach działa stymulująco na organizm, jednakże długotrwałe 

Jaki więc wpływ stres wywiera na naszą skórę?

Niestety liczne badania potwierdzają, iż skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Jak wiadomo, jedną z  jej najważniejszych funkcji  jest utrzymywanie homeostazy pomiędzy wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym, stanowiąc barierę ochronną. Kiedy narażeni jesteśmy na czynniki stresogenne w sposób przewlekły, kondycja naszej skóry również ulega zmianie. To właśnie wtedy możemy zauważyć takie dolegliwości jak świąd, pieczenie, nadreaktywność, mocne przesuszenie,  skutkujące nadprodukcją wydzielania sebum. Co więcej pod wpływem stresu funkcja ochronna płaszcza wodno-lipidowego również ulega osłabieniu, co w efekcie może skutkować utratą jędrności, ścieńczeniem oraz zwiększoną podatnością skóry na stany zapalne i urazy mechaniczne. Skóra staje się totalnie pozbawiona witalności, kolorytu, jej odcień zmienia się w ziemisty i poszarzały. Uwidaczniają się rozszerzone naczynia krwionośne, a nadprodukcja sebum skutkuje powstawaniem zmian trądzikowych.

Niestety prawdą jest również fakt, iż tak jak stres nasila schorzenia skóry, tak i nasilenie samych objawów skórnych wzmaga stres, tworząc mechanizm błędnego koła. 

Jak wygrać ze stresem? Co zrobić, żeby odzyskać witalność swojej skóry?

Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz wsparcie społeczne to fundament decydujący o efekcie finalnym oddziałującym na nasz organizm. Osobnicza podatność na stres jest niestety cechą wrodzoną, jednakże istnieje ogrom technik radzenia sobie ze stresem, których można się nauczyć.

Różne techniki oddychania, aromaterapia, joga, sport, muzykoterapia, różnego rodzaju masaże czy rozmowa, to elementy zdecydowanie poprawiające samopoczucie.

Należy znaleźć odpowiednią metodę i sposób, w którym nasz organizm może się zrelaksować i wyciszyć.

Jak wiadomo wszystko zaczyna się od naszej głowy. Pozytywne nastawienie i afirmacje z pewnością pomogą, a stan skóry zdecydowanie się poprawi!